Ernő Rubik: V kocke / Hlavolamy v nás
Prvá kniha samotárskeho vynálezcu najznámejšieho hlavolamu sveta – RUBIKOVEJ KOCKY. Ernő Rubik nás inšpiruje tým, čo sa naučil v živote o tvorbe, zvedavosti a objavovaní.
ERNŐ RUBIK bol ešte dieťaťom, keď ho prvýkrát posadli hlavolamy všetkého druhu. „Hlavolamy,“ píše, „v nás odkrývajú dôležité vlastnosti: sústredenie, zvedavosť, zmysel pre hru, dychtivosť objaviť riešenie.“ Pre Rubika hlavolamy nie sú len hrou; sú prostriedkom na rozvoj tvorivosti. Povzbudzuje nás, aby sme prijali svoju vnútornú zvedavosť a hľadali hlavolamy, ktoré nás obklopujú v každodennom živote. „Ak ste odhodlaní, vyriešite ich,“ píše. Kocka, Rubikov vlastný hlavolam, ktorý už vyše štyridsať rokov riešia milióny ľudí na celom svete, sa stal jednou z najpredávanejších hračiek všetkých čias a považuje sa za globálny symbol inteligencie a vynaliezavosti.
Rubik sa vo svojej knihe venuje nielen ceste, ktorá viedla k vymysleniu rovnomennej kocky, ale aj mnohým iným témam. Vysvetľuje, prečo je podľa neho dôležité zostať amatérom, za čo vždy sám seba považoval. Rozoberá problémy, ktoré pri vynaliezaní čohokoľvek nevyhnutne nastanú. Odhaľuje, aké to bolo, keď zažíval úžasný svetový úspech veci, ktorú vytvoril čisto pre svoju vlastnú zábavu. A ponúka svoj pohľad na to, čo to znamená byť skutočným tvorcom (nápoveda: môže ním byť ktokoľvek). Táto kniha, plná múdrosti ale aj pokory, poskytuje jedinečný pohľad na tvorivosť od človeka, ktorý má vynaliezanie v génoch.
—————————–
Ernő Rubik (narodený 13. júla 1944 v Budapešti) je maďarský vynálezca, architekt a profesor architektúry. Preslávil sa najmä vynálezom mechanických hlavolamov, predovšetkým Rubikovou kockou (1974), ale tiež ďalšími: Rubikova mágia, Rubikov had a Rubikova 360.
Jeho otec, Ernő Rubik st. (1910-1997) sa narodil v Piešťanoch do rodiny Jánosa Rubika a Márie, rodenej Zemaníkovej. Keďže v roku 1915 otca Jánosa vyhlásili na fronte za nezvestného, zdrvená rodina sa po vojne presťahovala do Maďarska, kde syn Ernő ako vojnová sirota a usilovný žiak získal štipendium na ďalšie štúdium. (Ernő Rubik st. sa však vždy rád vracal do Piešťan k príbuzným.) Vyštudoval gymnázium a v roku 1929 sa zapísal na Technickú univerzitu v Budapešti ako študent strojárstva. Neskôr sa stal vynikajúcim maďarským letcom a významným leteckým konštruktérom. S manželkou Magdolnou Szantó, ktorá sa venovala poézii, mal syna, ktorý tiež dostal meno Ernő. Mladý Rubik teda vyrastal v podnetnom rodinnom prostredí, kde od otca aj od mamy podedil značné vlohy a tiež zručnosti a vedomosti.
V rokoch 1958 až 1962 sa mladý Ernő Rubik na Strednej škole výtvarných a úžitkových umení špecializoval na sochárstvo a v rokoch 1962 až 1967 navštevoval Budapeštiansku technickú univerzitu, kde sa stal členom fakulty architektúry. V rokoch 1967 až 1971 navštevoval Fakultu architektúry a dizajnu interiéru na Maďarskej akadémii úžitkových umení. V roku 1974 vytvoril návrh trojrozmerného hlavolamu a následne vyrobit svoj prvý funkčný prototyp neskôr slávnej Kocky. Pôvodným zámerom bolo vytvoriť pomôcku pre študentov na pochopenie deskriptívnej geometrie a Rubik nemal ani potuchy, že sa z Kocky stane najslávnejšia hračka v dejinách. Po prvotnom ošiali okolo Kocky založil svoje štúdio Rubik a stal sa tiež redaktorom časopisu o hrách a hlavolamoch.
Ernő Rubik je držiteľom mnohých ocenení a vyznamenaní. Hoci sa preslávil vynálezom Rubikovej kocky a ďalších svojich hlavolamov, veľká časť jeho súčasnej práce spočíva v propagácii vedy vo vzdelávaní. Je zakladajúcim členom niekoľkých organizácií, ako sú Beyond Rubik Cube, Rubikova vzdelávacia iniciatíva a Nadácia Judit Polgar, ktorých cieľom je zapojiť žiakov do spoznávania prírodných vied, matematiky a riešenia problémov už v mladom veku.
Rubik považuje univerzitu a získané vzdelanie za rozhodujúci faktor, ktorý formoval jeho život. Ako uviedol: „Školy mi ponúkli možnosť získať vedomosti z predmetov alebo skôr z remesiel, ktoré si vyžadujú veľa praxe, vytrvalosti a usilovnosti pod vedením mentora.“ Medzi osoby, ktoré na neho mali veľký vplyv, patrí Leonardo da Vinci, ktorého považuje za renesančného človeka, Michelangelo, ktorého si váži ako všestranného umelca, a maliar, sochár a architekt M.C. Escher – umelec, ktorý vymýšľal imaginárne stavby a skúmal možnosti nekonečna. Pokiaľ ide o filozofov a spisovateľov, Rubik obdivuje Voltaira, Stendhala, Thomasa Manna, Jeana-Paula Sartra, maďarského básnika Attilu Jozsefa, Julesa Verna a Izáka Asimova. V oblasti architektúry je Rubik obdivovateľom Franka Lloyda Wrighta a Le Corbusiera.
Je celoživotným bibliofilom a zaujíma ho najmä sci-fi. Má rád vonkajšie aktivity, ako sú prechádzky prírodou, športovanie a plavba po Balatone. Rubik je tiež zanieteným záhradníkom a jeho obľúbenou zábavou je zbieranie sukulentov. Celý život žije v Budapešti, je druhýkrát ženatý a má štyri deti – Ágnes, Annu, Ernőa III. a Szonju.
—————————–
140 x 210 MM
HARDBACK
208 STR
SLOVENSKY
EAN 9788097317546
14.99 EUR
NOV 2020
—————————–